AGF FAYANS&DEKORASYON - Antalya Fayans Ustası - Seramik ile Fayans Arasındaki Fark

Seramik ile Fayans Arasındaki Fark

Seramik ile Fayans Arasındaki Fark

 

Seramik ile Fayans Arasındaki Fark

Fayans Nedir?


Toprağın, çeşitli karışımlar kullanılarak harmanlanması sonucunda ortaya çıkan maddenin, preslenme işleminden sonra desen verilerek pişirilmesidir. Bu işlem sonucunda ortaya çıkan duvar kaplama maddesine fayans denir. Fayans içerik olarak, kalker, kil, kuvars, kaolin ve feldspat ve benzeri madenlerin farklı oranlarda karıştırılması sonucu ortaya çıkan çamurun (fayansın) ham maddesinin elde edilmesiyle oluşmaktadır. Porselen karo ya seramik diye adlandırdığımız malzemelerin genel ismi fayansdır.


Fayans kelimesi, İtalya’nın Faenze şehrinden günümüze gelmiştir. Faenze ilinin seramikleri dünyaca ünlüdür. VII. yüz yılın başlarından bu yana fayans, doğu ülkelerinde üretilip kullanılmaktadır. Sonraki tarihlerde Arap tüccarlar tarafından Sicilya ve İspanya’ya geçişi sağlandı. 
Böylelikle kısa sürede Avrupa’da yaygınlaştı. Günümüzde fayans kelimesi geçtiğinde İtalya, İspanya ve Türkiye yani ülkemiz bu işte öncü olarak görünse de;


Günümüzde fayans sektöründe öncü ülkeler başlıca İspanya, İtalya ve Türkiye yani güzel ülkemizdir. Eskiden üretilen fayans modelleri beyaz zemin üzerine basit çiçek desenleri ya da çiçek desenlerine benzeyen son derece basit desenler ile üretilmekteydi.Preslenmiş fayanslar sırlanma işleminden sonra fırınlara verilip pişirilerek hazır hale gelir.Seramik karolar ile fayans arasındaki en büyük farklar;
Geçişler, baskılar ve renklerdir.

Seramik Nedir ?


Seramiklerin geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Ateşin bulunması ile birlikte insanoğlu yiyecekleri pişirmeye başladı bu yiyecekleri saklama ihtiyacı seramik icat edilmesinde en önemli role sahip olmuştur. Yemeklerin muhafaza edilmesi için çeşitli yöntemler denenmiştir fakat sonuçta bu iş için doğada daha uygun madde olan toprağın kullanılmasıyla seramikler ortaya çıkmıştır.

Seramikler eskiden bu zamana kadar değerini kaybetmeden, aksine değerini gün geçtikçe arttırarak gelen ender malzemelerdendir.
Bir zamanlar teflon tava ve tencereler oldukça revaçtaydı. Ancak zararlı olmasının anlaşılması kanser gibi günümüzdeki en tehlikeli hastalığa sebebiyet vermesinden dolayı yerini seramik kaplama tava ve tencereler almaya başlamıştır.
Doğal malzemelerden yapıldığı için insan sağlığına zararı olmayan seramik ürünler, mutfaklarımızda ve dekore edeceğimiz alanlarda favori durumdadır.


Mutfak, tuvalet, banyo ve koridor gibi alanlarda seramik döşenmemiş ev, dükkan ve ofis bulmak neredeyse bu zamanda imkansızdır.
Temizlenmesinin oldukça kolay olması ve çok şık durması insanlar tarafından bu kadar çok tercih edilmesinin başlıca sebepleridir.
Günümüzde teknolojinin de katkısıyla özel efektlerle tasarlanan seramikler salonlarda parke yerine tercih edilmiştir.
Gün geçtikçe teknolojinin ilerlemesi çeşitli renklere olan ilginin artması seramikte model seçeneklerinin çoğalmasına buda seramiğe olan talebin artmasına sebep olmuştur.


Seramiğin kalitesi de önemli bir unsurdur. Uygulama yapılacak yerin uygunluğuna ve özelliklerine dikkat etmek gerekir.
Bu yüzden uzun ömürlü kaliteli ve problemsiz bir şekilde seramik döşeme yaptırmak istiyorsanız tecrübeli ustalarımızla eviminustasi.com adresinden usta ile birebir muhatap olarak en ideal sonucu alabilirsiniz.


 

Seramik ile Fayans Arasındaki Fark


Fayanslar genellikle pürüzsüz ve düzgün bir yüzeye sahip olduklarından dolayı dekorasyonda
Mutfak ve banyo duvarlarında daha çok tercih edilir. Seramikler ise daha çok çeşitlilik ve geniş ürün yelpazesine sahiptirler, Çoğunlukla fayanslardaki gibi karo şeklinde olmayabilirler.
Seramiklerin üretim şekli, ayrıntıları ve kaba bir yüzeye sahip olduklarından fayansa göre görümü farklıdır. Bu yüzden de renkleri daha sıcak ve samimidir.
Bu sebeplerden dolayı iç ve dış mekanların zemin kaplamalarında seramik, duvarlarında ise fayans kaplama tercih edilir diyebiliriz.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.